Покрівельний сланець. Особливості матеріалу

сланець-st1Сланець – один з найдавніших покрівельних матеріалів, історія якого бере свій початок з XV століття. Свою популярність він заслужив завдяки довгому терміну експлуатації протягом якого не змінює свого вигляду й фізичних властивостей. Покрівлі зі сланцю відображають аристократичність свого господаря. Однією з найяскравіших та значущих будівель виконаною з цього матеріалу є Букінгемський палац. В залежності від місця добування різниться його колір й структура. Перед купівлею сланцю варто переконатись, що весь матеріал постачається з одного родовища. У випадку недотримання цього правила дах чи фасад будинку може отримати плямисте забарвлення.

Сланець виник в результаті формування земної кори і представляє собою ущільнену глину, що підлягала дії тиску й метаморфічних процесів . Тривалість цього процесу понад 400млн років. Якість порід визначається родовищем в якому їх добувають. Покрівельний сланець міг з’явитись лише там, де в процесі формування містилась невелика кількість вапна, вуглецю, окисленої руди, сірки. Навіть в хороших родовищах з’являються пласти з небажаними включеннями, тому в процесі видобутку проводиться строгий контроль якості.

сланець-st2Кожен покрівельний матеріал має обмеження, щодо його застосування. В залежності від форми сланцю рекомендований кут нахилу даху становить від 220 для прямокутної кладки і від 300 для гострокутної . Ці параметри можна зменшити на 100 у випадку монтажу додаткової водонепроникної покрівлі. Завдяки відсутнім замковим з’єднанням можна виконувати різноманітні криволінійні форми. В якості підконструкції використовується хвойне дерево. Воно повинно бути сухим і здоровим й відповідати класу S 10 або MS 10 згідно DIN 4074-1. Мінімальна товщина дошки повинна становити 24мм й ширина від 120мм. Ці параметри слід збільшити у випадку, якщо відстань між кроквами перевищує 60см.

Кріплення сланцевих плиток здійснюється за допомогою кованих цвяхів з оцинкованої, нержавіючої сталі чи міді. Також допускається використання спеціальних клямерів. Діаметр шляпки цвяха повинен становити не менше 10мм, а довжина від 32мм. Допускаються наскрізні отвори, що проходять через обрешітку, проте вони повинні виключатися на звисах даху.

Товщина покрівельного сланцю складає 4-6мм. В окремих випадках вона може становити 7-9мм. Такі параметри здатні забезпечити оптимальну міцність і вагу покрівлі. Вертикальне перекриття між рядами має становити не менше 80мм й може змінюватись відповідно до типу кладки. В залежності від якості покрівельного сланцю й різниться його термін експлуатації, що в середньому становить від 70 до 200 років. Перевірені виробники чи постачальники надають гарантію на 30 років за умови правильного монтажу.